مقالات

پودر اروزیل چیست و چه کاربردی دارد؟

ویژگیهای کاربردی اروزیل یا فوم سیلیکا

پودر اروزیل (فوم سیلیکا) و کاربردهای آن

 

توسط تیم IT

پودر اروزیل یا فوم سیلیکا، با نام علمی فوم سیلیکا (Fumed Silica) شناخته می‌شود. این ماده سبک و حجم‌دهنده است و در افزایش غلظت مواد و افزایش خواص چسبندگی نقش دارد. این پودر در صنایع مختلفی مانند کارخانجات رنگسازی، سنگ‌های تزئینی، ساخت سرامیک، تولید مرکب‌ها، روان‌کننده‌های بتن، و صنعت فایبر گلاس استفاده می‌شود.

ویژگی‌های کاربردی اروزیل (فوم سیلیکا):

1. ضد رسوب و ضخیم‌کننده: این پودر مقاومت در برابر رسوب و ضخامت بالا را فراهم می‌کند.

2. مقاومت در برابر خراش و سایش: اروزیل خواص مقاومتی عالی در برابر خراش و سایش دارد.

3. روان‌کننده و آنتی‌کیک: این ماده به عنوان روان‌کننده و ضد کیک در تولید لوازم آرایشی و بهداشتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

4. مقاومت در برابر خوردگی: اروزیل خاصیت مقاومت به خوردگی را به محصولات اضافه می‌کند.

5. توانایی جذب پیشرفته و تقویت: این پودر قابلیت جذب مواد گازی، جامد و مایع را دارد و می‌تواند به تقویت محصولات کمک کند.

ویژگیهای کاربردی اروزیل یا فوم سیلیکا

مزایای عملکردی پودر اروزیل:

تطبیق‌پذیری اروزیل به مساحت سطحی و ساختار متراکم آن بستگی دارد و مزایای زیر را فراهم می‌کند:

– ضد رسوب، ضخیم‌کننده و مقاومت در برابر ریزش
– مقاومت در برابر خراش و سایش
– روان‌کننده و آنتی‌کیک
– مقاومت در برابر خوردگی
– توانایی جذب پیشرفته
– تقویت

ویژگی‌های کاربردی اروزیل:

این ترکیب به دلیل مساحت سطحی بالا، توانایی جذب مواد گازی، جامد و مایع را دارد. مواد مذکور با ایجاد پیوند هیدروژنی یا واکنش اسید-باز با اروزیل جذب می‌شوند. این ویژگی‌ها باعث مهار مواد جامد در سیستم‌های مایع مانند روکش‌های رنگی یا رزین‌ها می‌شود و جلوگیری از اتصال مجدد ذرات کوچک می‌شود. اضافه کردن اروزیل در مراحل پراکندگی بهبود کارایی پیگمانتاسیون در روکش‌زنی را ایجاد می‌کند.

تهیه پودر اروزیل:

اروزیل از دی‌اکسید سیلیکون آمورف ریزپراکنده تشکیل شده و سطح آن با گروه‌های سیلانول پوشانده شده است. این پودر به علت ویژگی‌های براق‌کننده‌اش در لوازم آرایشی نیز استفاده می‌شود. این ماده به عنوان ساینده سبک در محصولاتی مانند خمیر دندان کاربرد دارد. کاربردهای دیگر شامل پرکننده در الاستومر سیلیکون، تنظیم ویسکوزیته در رنگ‌ها، پوشش‌ها، جوهرهای چاپی، چسب‌ها، مواد آرایشی، مواد درزگیر، مواد بهداشتی، مواد غذایی، نوشیدنی‌ها، و رزین‌های پلی‌استر غیراشباع است.

با استفاده از این ترکیب به عنوان فیلر تقویت‌کننده در الاستومرها، کاربران می‌توانند ویژگی‌های مکانیکی مانند مقاومت تنشی، افزایش طول تا پارگی و مقاومت سایشی را بهبود بخشند. همچنین، این ترکیب تاثیر دما بر خواص مکانیکی سیستم‌ها را نیز کنترل می‌کند.

ختم مقاله:

اروزیل با دو عملکرد اصلی، افزایش مقاومت مواد مختلف و ایجاد امکان استفاده از آنها در برنامه‌های متنوع، به کاربران این امکان را می‌دهد. این پودر با کنترل رئولوژی به مهندسین اجازه می‌دهد تا ویسکوزیته سیستم را مطابق با نیازهای خود تنظیم کنند. اروزیل به عنوان یک ماده ضخیم‌کننده، غلظت‌دهنده شیک و مقاومت به کیک در غذاهای پودری عمل می‌کند و در محصولات آرایشی به دلیل خاصیت براق‌کننده‌اش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Author

IT_Team

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *