مقالات Uncategorized

خط تولید انبوه خمیر آلومینیوم در قرچک رونمایی شد

قرچک – خبرگزاری مهر: خط تولید انبوه پودر و خمیر آلومینیوم همزمان با ایام الله دهه مبارک فجر در شهرستان قرچک رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم رونمایی از این طرح اختراعی ملی صبح جمعه همزمان با دومین روز از ایام الله دهه مبارک فجر با حضور حجت الاسلام سید محسن محمودی رئیس ستاد دهه فجر شهرستان ورامین و دیگر مسئولان برگزار شد که طی آن محمد مهدی نثاری فرد مطلق مدیرعامل شرکت کارخانجات بنای سبک قدس رضوی مجری این طرح گزارشی از روند اجرای طرح ارائه کرد.

مدیرعامل شرکت کارخانجات بنای سبک قدس رضوی در این مراسم خواستار معرفی مناسب محصولات این کارخانه در کشور شد و گفت: محصولات این کارخانه هم اکنون در بسیاری از کشورهای خارجی عرضه می شود.

در گذشته سالانه بیش از 500 تن خمیر و پودر آلومینیوم وارد کشور می شد

محمد مهدی نثاری فرد افزود: سالانه بیش از 500 تن خمیر و پودر آلومینیوم از خارج وارد می شد تا نیاز واحدهای تولیدی داخل را تأمین کند؛ مرحله نخست طرح تولید خمیر آلومینیوم هم اکنون با گنجایش تولید روزانه 30 کیلو خمیر در حال اجراست و قرار است به زودی مراحل دیگر آن تکمیل شود.

وی بیان داشت: با تکمیل شدن این فرایند و تأمین نیازهای داخل، کشور در این زمینه به خودکفایی می رسد؛ بتن سبک یکی از محصولات مدرن صنعت ساختمان سازی است که در برابر گرما، سرما، صدا و آتش مقاوم و به عنوان عایق مطرح است.

مدیر عامل شرکت کارخانجات بنای سبک قدس رضوی ادامه داد: همچنین در یکی از کارخانه های شهرک صنعتی ورامین نیز ماده فوق روان کننده بتن تولید می شود که تنها دو کشور در جهان صاحب این فناوری هستند.

بتنهای سبک کاملاً ایرانی به کشورهای همسایه صادر می شود

وی در پایان تصریح کرد: از سه ماه گذشته بتنهای سبک کاملاً ایرانی به کشورهای همسایه صادر می شود و هم اکنون خانه های بیشتر شهرهای عراق با  این محصول ساخته می شود.

لازم به ذکر است، پیش از این پودر و خمیر آلومینیوم از کشورهای اروپایی مانند آلمان و چین وارد می شد و صنعت بتون سبک کشور از پیش از انقلاب تا کنون به شدت به این ماده وابسته بوده است.

تحریمها و نیز کاربردهای شبه نظامی از یک سال گذشته تا کنون مانع از ورود این نوع ماده اولیه صنعت ساختمان سازی  به داخل کشورشده بود؛ خمیر آلومینیوم نه تنها در این صنعت بلکه در صنایع نظامی سوخت جامد موشک کاربرد دارد.

مهمترین کاربرد خمیر آلومینیوم در ساخت بلوکهای سیمانی سبک است

مخترع این ماده و مبدع خط تولید خمیر آلومینیوم در  کشور نیز در این مراسم گفت: پس از پنج سال تلاش مداوم به همت مؤسسه دانش بنیان رادین صنعت شریف و مشارکت دانشگاه صنعتی شریف و صنعت در مرکز رشد این دانشگاه و سرمایه گذاری آستان قدس رضوی این طرح به نتیجه رسید و مهمترین کاربرد خمیر آلومینیوم در ساخت بلوکهای سیمانی سبک است.

مهدی عشقی مراد افزود: خمیر تولید شده در ایران از لحاظ کیفیت با مشابه خارجی برابری می کند و قیمت آن نیز یک هفتم محصول خارجی است، یعنی مشابه آلمانی این محصول امروز 36 هزار تومان عرضه می شود، اما این محصول داخلی به قیمت پنج هزار تومان به مصرف کنندگان ارائه می شود.

وی عنوان داشت: مزایای این ماده نسبت به نمونه مشابه خارجی آن قیمت ارزان تر در عین کیفیت مشابه، آلودگی و گرد و غبار کمتر و حذف خطر آتش گرایی این ماده است که راه اندازی خط تولید این ماده در منطقه ورامین قطعاً اشتغالزایی فراوانی برای مردم بومی این منطقه به همراه دارد.

مخترع این ماده و مبدع خط تولید خمیر آلومینیوم در  کشور ضمن تقدیر از سید رسول میرهادی مدیرعامل سال 87 شرکت کارخانجات بنای سبک قدس رضوی ادامه داد: وی ریسک اجرای این طرح بزرگ را پذیرفت و ما را پشتیبانی کرد و البته مهندس نثاری فرد مطلق نیز این اطمینان را به ما کردند.

گفتنی است، در این طرح بیش از 10 میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است و طرح مذکور طرح منتخب جشنواره علم تا عمل استان تهران، جشنواره ملی نوآوری و شکوفایی دهه فجر سال 2011 جزو 10 اختراع برتر از بین 600 اختراع، طرح برتر جشنواره کارآفرینی شریف و طرح برتر فن آوران شیخ بهایی نیز بوده است.

Author

IT_Team

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *