بنتونیت یک رسوب آلومینیوم جذب کننده فیلیسلیکانت است که عمدتا از مونتموریلونیت تشکیل شده است. آن را توسط Wilbur C. نایت در سال 1898 پس از کرتاسه بنتون شیل در نزدیکی رود راک، وایومینگ نامگذاری شد.

انواع مختلف بنتونیت هر کدام به ترتیب از عناصر غالب مانند پتاسیم (K)، سدیم (Na)، کلسیم (Ca) و آلومینیوم (Al) نامگذاری می شوند. کارشناسان بحث تعدادی از مشکلات nomenclatorial با طبقه بندی از خاک رس بنتونیت. بنتونیت معمولا از هوای ناشی از خاکستر آتشفشانی تشکیل شده است، اغلب در حضور آب. با این حال، اصطلاح بنتونیت، و همچنین یک رس به نام tontten، برای توصیف بسترهای خاک رس منشا نامطمئن استفاده شده است. برای اهداف صنعتی، دو دسته اصلی از بنتونیت وجود دارد: سدیم و بنتونیت کلسیم. در چینه شناسی و تفرنخونولوژی، تخت های سقوط شده خاکستری به طور کامل (فرسوده شده) آتشفشانی که از نظر فرسایش شناخته شده اند، معمولا به عنوان “K-bentonites” شناخته می شوند، زمانی که گونه های غالب غنی آن، الیه است.

استفاده می کند

1. بنتونیت به عنوان بستر گربه استفاده می شود

ایجاد یک دوغاب بنتونیتی برای جریمه بعد از شیر دادن به شراب

استفاده از بنتونیت اصلی برای حفاری گلدان، باندینگ (به عنوان مثال باند ریخته گری، سنگ آهن سنگ ریزه ساز)، تصفیه کننده، جذب (به عنوان مثال حیوان خانگی)، و به عنوان یک مانع آب های زیرزمینی است. به عنوان حدود 1990، تقریبا نیمی از تولید ایالات متحده بنتونیت برای حفاری گل ها مورد استفاده قرار می گیرد.

2. گل حفاری

بنتونیت در مایع حفاری برای روانکاری و سرد کردن ابزار برش، حذف قلمه ها و جلوگیری از برف ها استفاده می شود. بیشتر سود بنتونیت در صنعت حفاری و مهندسی ژئوتکنیک از خواص منحصر به فرد آن است. مقادیر نسبتا کوچک بنتونیتی که در آب معلق است، یک ماده چسبناک و برشی است. اغلب، تعلیق های بنتونیت نیز تیزوتروپیک هستند، اگر چه موارد نادر از رفتار روئوتومی نیز گزارش شده است. در غلظت های بالا (حدود 60 گرم بنتونیت در لیتر تعلیق)، تعلیق های بنتونیت شروع به برداشتن خصوصیات ژل می کنند (مایع با حداقل استحکام عملکرد لازم برای حرکت دادن). بنابراین، این یک جزء رایج از گل حفاری است که برای محدود کردن تهاجم سیالات حفاری با تمایل آن برای کمک به شکل گیری کیک گلدان استفاده می شود.

3.Binder

بنتونیت به عنوان یک پیوند ریخته گری در ریخته گری آهن و فولاد به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته است. بنتونیت سدیم بیشتر مورد استفاده برای ریخته گری های بزرگ است که از قالب های خشک استفاده می کنند، در حالی که بنتونیت کلسیم بیشتر برای ریخته گری های کوچکتر استفاده می شود که از قالب های سبز یا مرطوب استفاده می کنند. بنتونیت نیز به عنوان یک عامل اتصال در تولید سنگ آهن (taconite) گلوله در صنعت فولاد استفاده می شود. بنتونیت، در مقادیر کوچک، به عنوان یک عنصر در سازه های رسوبی طراحی شده و لعاب های سرامیکی استفاده می شود.

سطح یونی بنتونیت دارایی مفید در ساخت پوشش چسبنده بر روی دانه های شن و ماسه است. هنگامی که مقدار کمی خاک رس بنتونیتی خاکی به شن و ماسه سخت افزوده می شود، رس، ذرات شن و ماسه را به یک دانه ریخته گری معروف به ماسه سبز که برای ساخت قالب در ریخته گری شن و ماسه استفاده می شود، پیوند می دهد. بعضی از دلتاهای رودخانه به طور طبیعی چنین ترکیبی از خاک رس و شن و ماسه را ایجاد می کنند که منبع طبیعی ماسه ریخته گری عالی است که برای تکنولوژی فلزکاری قدیمی مورد توجه بوده است. فرآیندهای شیمیایی مدرن برای تغییر سطح یونی بنتونیت، این چسبندگی را به شدت تشدید می دهد و به طور قابل ملاحظه ای مخلوط شن و ماسه ریخته گری قوی مانند خمیر را افزایش می دهد که به دمای فلز مذاب می رسد.

رسوب رسوبی رسوبی بنتونیت به سواحل، برای انواع ماسفتی از شن و ماسه از مکان به مکان برای ساخت قلعه های شن و ماسه استفاده می شود. شن و ماسه ساحلی که فقط از دانه های سیلیکا و پوسته تشکیل شده است، نسبت به دانه های پوشیده شده با رس منبسط شده به خوبی غلیظ نیست. به همین دلیل است که برخی از سواحل برای ساخت قلعه های شن و ماسه بسیار بهتر از دیگران است.

خود چسبندگی بنتونیت اجازه می دهد تا فشار بالا یا فشار دادن رس در قالب ها برای تولید اشکال مقاوم و مقاوم، مانند نازل مدل موشک.

4. پاکسازی

بنتونیت ها برای رنگ آمیزی روغنهای معدنی، سبزی و حیوانی استفاده می شود. آنها همچنین برای روشن شدن شراب، مشروبات الکلی، سیب، آبجو، مرغ و سرکه استفاده می شود.

بنتونیت دارای ویژگی جذب مقدار نسبتا زیادی مولکولهای پروتئین از محلول های آبی است. در نتیجه، بنتونیت به طور خاص در فرایند تولید آب میوه مفید است، در حالی که از آن برای حذف مقدار بیش از حد پروتئین از شراب سفید استفاده می شود. اگر این استفاده از بنتونیت نبود، بسیاری از یا بیشتر از آب سفید ها، تحت تاثیر قرار گرفتن در معرض دمای گرما، ابرها یا لکه های ناخواسته فلکشن را ایجاد می کردند، زیرا این پروتئین ها denature. همچنین استفاده از موارد منجر به ایجاد واکنش سریع تر از هر دو شراب قرمز و سفید می شود.

5. جذب کننده

بنتونیت در انواع لوازم مراقبت از حیوانات خانگی مانند بستر گربه برای جذب بو و دفع مدفوع استفاده می شود. همچنین برای جذب روغن و گریس مورد استفاده قرار می گیرد.

6. مانع آب شیرین

خصوصیات تورم در تماس با آب، بنتونیت سدیم به عنوان یک سیلانت مفید است، زیرا آن را به صورت خود نفوذ پذیری،

Author

IT_Team

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *